Metacloud Store - BUSINESS IDEA FOR MAKING DECORTICATED CASHEW NUT

Introduction This business idea is for Production and marketing of edible cashew nuts, the business idea is premised on production of 5,200 kgs of cashew nuts per month which translates into 62,400 p

 · 2 min read

UIA                                                                                                                                                                     BUSINESS IDEAS


BUSINESS    IDEA  FOR   MAKING DECORTICATED CASHEW NUT 

Introduction

This business idea is for Production and marketing of edible cashew nuts, the business idea is premised on production of 5,200 kgs of cashew nuts per month which translates into 62,400 per year. The revenue potential is estimated at US$ 6,500 per month, translating into 78,000 per year. The project cost is US $ 53,280. Production Process

In the mechanized system, the raw cashew nuts are decorticated using a hand operated machine, mounted on a work table. The decorticator splits the nut when placed between two horizontally mounted blades, especially spread to suit the contour of the raw nut. The outer shell is conveniently split by sliding and splitting action of blades. An operator can process 25-30 kg nuts per day. Production Capacity

The plant can have a capacity 9000 kgs per year 

Land Requirement Rent for a year would cost about 1,200 US Dollars

Market Analysis

Cashew nuts are highly demanded on the world market. Local market also exists although cashew nuts are not very common in all the areas of Uganda. This could turn out to be the turning factor in the marketing of cashew nuts as they have an open market, with limited competition. This sector is still informal in Uganda. Capital Investment Requirements in US Dollars.

Item                                 Unit  Quantity Unit Cost  Total  
Cashew Decorticator  No.  1   1,000 1,000
Other equipments  No.    1      100    100
Delivery van  No.    2,500       2,500
Total cost of Machinery

3,600

Production and Operating Costs in US $ Direct Materials, Supplies and Costs

 Unit Cost                       Co      Qty/      Prod. Item          Units   st       day         cost/ day  Prod. Cost/ month  Prod. Cost/ year 
Cashew nuts  Kgs 0.5 300 150 3,900 46,800
Sub-total   3,900  46,800


General costs (Overheads)   




Utilities (power)    15  180




Utilities (water)  15 180




Salaries 60     720




Rent  75     900




Depreciation (Assets write off) Expenses   75 900




Sub-total 240 2,880




Total Operating Costs 4,140 49,680




 

Production costs assumed 312 days per year with a daily capacity of 200 kgs of cashew nuts.   

Depreciation (fixed assets write off) assumes 4 years life of assets write off of 25% per year for all assets. 

Direct costs include: materials, supplies and other costs that directly go into production of the product.

Project Product Cost and Price Structure in US$

Item  Qty/ day  Qty/ yr Unit Cost  Prod. Cost /year  Unit price  Total revenue 
Decorticated cashew nuts   200   62,400   0.5   31,200  1.3  78,000

Profitability Analysis in US$

Profitability item  per day per month per year 
Revenue    
Cashew nuts  250  6,500    78,000
Less Prod & Operating Costs    159     4,140  49,680
Profit     91      2,360     28,320

Source of Suppply of Equipment and Rawmaterials

Equipment can be imported from Asia and Europe; however, Rawmaterials can be sourced from local farmers especially in Northern Uganda.

Government Incentives 

Government is encouraging Agro-processing Industries that would provide employment to natives by giving them development Funds and Subsidies.


May 201010

 


No comments yet.

Add a comment
Ctrl+Enter to add comment